sobota, 11 kwietnia 2015

Ryby - utrzymywanie na wodzie + czy wiesz że

Utrzymywanie się w wodzie.

Wiele ryb wyposażonych jest w specjalne pojemniki powietrza — pęcherze, bez których musiałyby pływać aktywnie przez cały czas, by nie zatonąć. Rekiny i płaszczki nie mają pęcherzy, pogrążają się więc coraz głębiej, gdy tylko przestają płynąć. Niczym powietrze kamizelki ratunkowej, utrzymujące człowieka na powierzchni wody, pęcherz pomaga rybie utrzymać określoną głębokość. Gdy ryba wpływa głębiej, ciśnienie wody zmniejsza objętość gazu w pęcherzu; ryba uzupełnia potrzebną ilość gazu, wytwarzając go we krwi.

Niektóre gatunki ryb wykorzystują pęcherz także w inny sposób — może on służyć jako rodzaj płuca. Uwięzione w mule po wyparowaniu wody w porze suchej, ryby rzek tropikalnych oddychają dzięki takiej możliwości powietrzem atmosferycznym. Niektóre zębacze wydają za pomocą pęcherzy dźwięki podobne do dud. Kilka gatunków komunikuje się wydawanymi przez pęcherze odgłosami.

Syrenia sakiewka. Na ogól rekiny rodzą swe młode, niektóre jednak składają jaja pokryte nie skorupą, lecz kopertą rogową - zwaną sakiewką syreny. Rekin zabezpiecza jajo, ukrywając je w wodorostach.
płetwa piersiowa łuski skrzelowe; liczne płetwy ułatwiają rybom pływanie. Większość ryb ma zestaw płetw podobny do przedstawionego na ilustracji dorsza.
- płetwa brzuszna

CZY WIESZ, ŻE...?

Długowąs senegalski może oddychać powietrzem dzięki posiadanemu narządowi nadskrzelowemu. Dzięki temu może wędrować lądem z jeziora do jeziora.

Latające ryby mogą przemieszczać się nad wodą na odległość ponad 400 m, unosząc się do 6 m ponad falami.

Południowoazjatycka ryba - strzelczyk poluje na owady, spluwając w ich kierunku strumieniami wody na wysokość 1 m. Szkaradnica ma kolce tak trujące, że jeden z nich jest w stanie uśmiercić człowieka w ciągu kilku minut.

Jadowita płaszczka ma wielkie płetwy, oraz długi ogon w kształcie bicza ze straszliwym, służącym obronie żądłem. Zamieszkuje płytkie, tropikalne wody, żywiąc się stworzeniami morskiego dna - małżami i krabami.

środa, 8 kwietnia 2015

SŁONIE

SŁONIE

Słonie są największymi ssakami lądowymi. Osiągają wysokość prawie 4 m a ich waga często przekracza 7000 kg. Mają nosy połączone z górną wargą — trąby, którymi chwytają gałęzie, liście, owoce i pędy — i wkładają do pyska. Wciągają wodę, by przenieść ją do pyska albo oblać całe ciało dla ochłody. Przy przechodzeniu przez głębokie rzeki uniesiona nad głową trąba umożliwia oddychanie. Wielkie uszy, którymi słonie się wachlują, służą dla ochłody —z dużej powierzchni ucieka więcej ciepła. Ogromne ciosy słoni stały się, niestety, przyczyną masowego zabijania tych zwierząt przez myśliwych. W całej Afryce żyje dziś nie więcej pół miliona słoni. Istnieją dwa gatunki słoni: afrykański i azjatycki (indyjski).

UTRZYMANIE CIEPŁA, UTRZYMANIE CHŁODU

UTRZYMANIE CIEPŁA, UTRZYMANIE CHŁODU

Mechanizmy biologiczne utrzymują automatycznie ciała ssaków w pożądanej temperaturze, jednak zwierzęta te muszą chronić się przed warunkami ekstremalnymi. Grube futro i warstwy tłuszczu działają jak płaszcz chroniący przed zimnem. Na mrozie większość ssaków zwija się w kłębek, poszukuje schronienia lub drży, wytwarzając ciepło we własnych mięśniach. Człowiek ochładza się przez pocenie. Zwierzęta pokryte futrem poza tym tracą ciepło wywieszając język i dysząc.

MLEKO MATKI

MLEKO MATKI

Ssaki to jedyne zwierzęta odżywiające swe potomstwo mlekiem. Jest to najdoskonalsze pożywienie dla młodych — wartościowe i ciepłe, zawiera specjalne substancje uodparniające na choroby. Organizm ciężarnej samicy zaczyna produkować mleko w gruczołach mlecznych w okolicach sutków piersiowych i pachwinowych, na spodniej części ciała. Po narodzeniu młode ssą mleko z sutków aż do momentu, gdy są zdolne przyswoić inne pożywienie. Ilość sutków zależy od liczby potomstwa, jaka może przyjść na świat jednocześnie. Przedstawiciele naczelnych, również człowiek, mają po dwa sutki na piersi. Dzik i świnia domowa mogą mieć nawet dwanaścioro dzieci na raz, toteż posiadają siedem lub więcej par sutków. Stekowce nie mają sutków; ich gruczoły mleczne uchodzą bezpośrednio na brzuchu samic — skąd młode zlizują mleko.

piątek, 3 kwietnia 2015

KOLORY I WZORY

KOLORY I WZORY

Ubarwienie i wzory na ciele zwierzęcym służą wielu celom. Czasem mają przyciągać partnera, jak imponujące upierzenie wielu ptasich samców. Czasem ostrzegają o toksynach w ciele zwierzęcia - jak w przypadku jaskrawych barw pewnych południowoamerykańskich żab. Kiedy indziej znów upodabniają zwierzę do otoczenia, chroniąc je przed drapieżnikami - jest to tzw. mimetyzm. Ptaki, które wiją swe gniazda na ziemi, np. lelek kozodój, upstrzone są brązowymi plamkami, by utrudnić nieprzyjaciołom odróżnienie ptaka od opadłych liści. Kameleon zmienia swą barwę całkowicie, upodabniając się do tła.

środa, 1 kwietnia 2015

WZROK

WZROK

Twoje oczy to dwie twarde, małe kulki wypełnione galaretowatą substancją zwaną płynem szklistym. Każde oko jest trochę jak kamera wideo. Z przodu znajduje się soczewka - czarna kropka pośrodku oka. Rzuca ona obraz na siatkówkę wyścielającą tylną ścianę oka. Siatkówka zbudowana jest z milionów światłoczułych komórek zwanych pręcikami i czopkami, które przekazują obraz do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego. Pręciki potrafią wychwycić najmniejszy promyk światła, ale nie potrafią odróżniać kolorów. Czopki odróżniają kolory, ale nie są tak czułe na światło jak pręciki i dlatego gorzej widzimy barwy w nocy. W oku znajdują się trzy rodzaje czopków; jedne czułe są na światło czerwone, inne na niebieskie, a jeszcze inne na zielone.