piątek, 27 marca 2015

MIKROSKOPIJNE FORMY ŻYCIA

Najczęściej występujące w przyrodzie formy życia są bardzo małe i można je obserwować tylko pod mikroskopem. Spotyka się je w ogromnych ilościach w każdym środowisku na ziemi. Wiele z nich żyje wewnątrz lub na innych, większych istotach żywych. Wiele form tych mikroorganizmów znajduje sic wpowietrzu. Dlatego teatry operowe i niektóre fabryki instalują całe system,, filtrów zatrzymujących drobnoustroje na zewnątrz. 

BAKTERIE

Najczęściej spotykanymi spośród drobnoustrojów są bakterie. Mają one bardzo prostą budowę i w korzystnych warunkach mogą się bardzo szybko rozmnażać. Mają jednak szczególne wymagania. Liczebność ich kolonii kontrolowana jest obfitością pożywienia, właściwą temperaturą i innymi istotnymi czynnikami środowiskowymi. Znane jest wiele tysięcy różnych bakterii, ale wszystkie one są organizmami jednokomórkowymi. Bakterie tlenowe najlepiej czują się w środowisku bogatym w tlen, natomiast bakterie beztlenowe giną w jego obecności. Niektóre bakterie są autotroficzne, co oznacza, że potrafią same produkować dla siebie pożywienie korzystając ze światła słonecznego lub
związków chemicznych. Inne są heterotroficzne, co z kolei oznacza. przeżywają tylko dzięki odżywianiu gotowymi substancjami organiczne.

Poszukiwanie żywiciela. Większość bakterii nie może samodzielnie poruszać się zbyt daleko, dlatego bakterie heterotroficzne znajdują sobie żywiciele. aby na nim lub w nim żyć. Czasami to współżycie układa się całkiem dobrze i jest korzystne zarówno dla bakterii, jak i jej gospodarza. Taki układ nazywamy symbiozą. Bakterie żyjące, na przykład, w żołądkach krów pomagają im w trawieniu trawy. Inne bakterie, żyjąc ze swym gospodarzem są mu całkiem obojętne. Bakteria Eschericbia coli lub Ecoli żyje w naszych jelitach nie wyrządzając nam żadnej szkody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz