piątek, 27 marca 2015

ŻYJĄCY ŚWIAT

ROZMNAŻANIE KOMÓREK

Żywe komórki mnożą się poprzez następujące po sobie podziały. W ten sposób rosną wszystkie rośliny i zwierzęta, a stare komórki zastępowane są nowymi.

MITOZA

Kiedy stare komórki ulegną zużyciu, nowe powstają w procesie zwanym mitozą. Podczas mitozy wiązania łączące dwie nitki chromosomów rozluźniają się i każda nitka przesuwa się do przeciwnego bieguna komórki. Środek komórki ulega przewężeniu, aż w końcu rozdziela się ona na dwie nowe.

KOPIOWANIE

Kiedy dochodzi do podziału komórek, każda nowo powstała musi być identyczna i posiadać ten sam zestaw informacji genetycznej. Dlatego przed każdym podziałem komórka wykonuje, kopię swego DNA, aby obdzielić nim nowe komórki; proces ten nazywamy replikacją. Podczas replikacji DNA obie jego nitki rozkręcają się i stopniowo rozdzielają, odsłaniając lustrzane odbicia sekwencji zasad na każdej z nich. W tym momencie do każdej z odsłoniętych nitek przyczepiają się tzw. wolne zasady pływające dookoła w jądrze komórki.

Każda z czterech rodzajów wolnych zasad odnajduje swego właściwego partnera na odsłoniętej nitce — guanina łączy się z cytozyną, a adenina z tyminą i na odwrót. W ten sposób idealnie dopasowana nitka jest dołączona do każdej z wcześniej odsłoniętych, tworząc dwie identyczne kopie oryginalnego DNA, co umożliwia rozpoczęcie podziału komórki.

MEJOZA

Większość zwierząt i roślin posiada dwa zestawy chromosomów w każdej komórce, po jednym od każdego z rodziców. Zanim rozpocznie się nowe życie, muszą powstać specjalne komórki rozrodcze z pojedynczym zestawem chromosomów. Dzieje się to w procesie podziału i redukcji zwanym mejozą. Powstałe w czasie mejozy komórki rozrodcze łączą się tworząc zygotę, komórkę zawierającą podwójny zestaw chromosomów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz